1 - 7 Mart Yeşilay Haftası
01 Mart 2024

yesilay-haftasi-haber.png

Yeşilay’ın mücadele alanları; Sigara, Uyuşturucu,  Kumar, Alkol ve Teknoloji bağımlılığı olarak belirlenmiştir.


Sigara Bağımlılığı

Bağımlılık yapıcı maddelerin başında gelen tütün, dünyada her yıl 6 milyon kişinin ölümüne sebep olmaktadır. Sigara kullanımına bağlı ölümler önlenebilir ölümlerin başında gelmektedir. Sigara insan vücudunda akciğer kanseri, karaciğer kanseri, kalp- damar hastalıkları gibi birçok ciddi hastalığa sebep olabilmektedir. Bağımlılık yapıcı maddelerden biri olan sigara bilindiği gibi yalnız içeni değil aynı ortamda bulunanları da etkilemektedir. 4207 sayılı kanun ile getirilen bazı kısıtlamalar sayesinde sigara tüketim oranında azalma ve kapalı ortamların hava kalitesinde belirgin düzelme sağlanmıştır.

Sigara içen ve bu bağımlılıktan kurtulmak isteyen kişiler Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı’nı arayarak bu bağımlılıktan kurtulabilir ve sağlıklı bir yaşama merhaba diyebilir.

Alkol Bağımlılığı

Kanda az miktarda bile olsa alkol; beyni uyuşturur, refleksleri ve dikkati azaltır, gözün odak hareketleri yavaşlar, görüş netliğinin kaybolmasına neden olur.


Teknoloji Bağımlılığı

İnternet ve teknoloji bağımlılığı diğer bağımlılıklarda olduğu gibi kişinin bağımlısı olduğu teknolojik ürüne ulaşamadığında yoksunluk yaşadığı bir durumdur.