DİABETİK GÖZ HASTALIĞı

DİABETİK GÖZ HASTALIĞI

(ŞEKER HASTALIĞINA BAĞLI)

Şeker hastalığına bağlı en sık görülebilecek göz hastalığı diabetik retinopatidir. Diabetik retinopati, gözün arka bölümünde bulunan retina tabakasının (ağ tabakası) damar yapısının bozulması sonucu oluşan ve tedavi edilmezse körlüğe sebep olan bir göz hastalığıdır.

DİABETİK RETİNOPATİNİN EVRELERİ NELERDİR?

1-) Zemin diabetik retinopati: Retina tabakasında bulunan damarların tıkanması ve damar yapısının bozulması sonucu damar içinde bulunan kanın retinaya sızması ile oluşur. Retinanın maküla bölgesi etkilenmedikçe hastanın görme şikâyeti olmaz.

2-) Makülopati: Maküla bölgesindeki damarlar etkilenmeye başladığında, ödem(sıvı toplanması), beslenme bozukluğu ve kanamalar görülür. Bu aşamada hasta bulanık ve az görmeden şikayet eder.

3-) Proliferatif diabetik retinopati: En ileri evredir. Retina tabakasının damar oluşumu için gönderdiği sinyaller sonucu yeni damarlar oluşur. Bu damarlar anormal yapıda olup kanamaya meyillidirler. Göz içine doğru kanamaya başladıklarında ciddi görme kaybı, göz tansiyonunda yükselme ve retina yırtılmasına (dekolman) sebep olur. Körlüğe kadar gidebilir.

NASIL TEŞHİS KONULUR?

1-) Görme keskinliği testi: Hastanın görme düzeyi ölçülür.

2-) Göz bebeği genişletilerek yapılan göz muayenesi: Hastanın gözüne göz bebeğini genişletici damlalar damlatılır. Böylece özel bir lens yardımıyla retina tabakası görülebilir.

3-) Göz anjiografisi (FFA) ve optik koherans tomografi (OCT): Retinanın ayrıntılı muayenesinde kullanılan tetkiklerdir.(bkz. web, anjiografi, oct, usg başlığı altında)

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Her şeyden önce yapılması gereken hastanın kan şeker düzeyini ve kol tansiyonunu kontrol altına almaktır.

Laser tedavisi: Laser tedavisinde amaç anormal gelişen damarları ve sızıntılarının durdurularak hastanın görmesinin başvurduğu düzeyde tutulmasıdır. Ağrısız bir işlemdir. Hastanın göz bebeği genişletilerek özel bir lens yardımıyla laser ışığından faydalanılarak tedavi edilecek bölgede küçük yanıklar oluşturulur. İşlemden önce göze uyuşturucu damlalar damlatılır. İşlemin başarısı hastanın erken başvurusu ile orantılıdır.

Vitrektomi ameliyatı: Eğer gözün içinde birden fazla kanama odağı varsa,  kanama uzun süre çekilmezse ve retina tabakasının çekilmesine neden olursa vitrektomi ameliyatı gerekebilir. Vitrektomi 1mm’den daha ince çaplı kesici ve emici bir aletin göz içine sokularak kan ile bulanıklaşmış vitreus sıvısının boşaltılması ve yerine özel bir jelin yerleştirilmesi işlemidir. Ameliyat sırasında göz içine hava, gaz ve silikon gibi maddeler verilmesi gerekebilir. Silikonun tekrar alınması gerekir, diğer maddeler kendiliğinden emilir. Ameliyat çoğunlukla lokal gerektiğinde genel anestezi ile yapılır. Hastanede kalma süresi çoğunlukla 1-2 gündür.

Göz içine ilaç enjeksiyonu: Maküla bölgesinde oluşan ödem (sıvı birikimi) de mevcut görmeyi korumak amacıyla göz içine dışarıdan AntiVEGF veya kortikosteroid ilaç enjeksiyonu uygulanır. Henüz tartışmalı bir yöntemdir. Çoğunlukla enjeksiyonun tekrarı gerekir. İşlem sonrası göz tansiyonunun yükselmesi, katarakt ve enfeksiyon gibi yan etkiler görülebilir.

GÖRMEYİ KORUMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Eğer diabet hastası iseniz yılda en az bir kere ayrıntılı göz dibi muayenesi yaptırmalısınız. Sonraki dönemlerde de doktorunuzun önerdiği aralıklarda kontrolleri yaptırmalısınız. En önemlisi kan şekeri , ve kolesterol düzeyini  ve kol tansiyonunuzu kontrol altında tutmaktır.

  • Hızlı Menü


© 2017 Tasarım Sisoft Sağlık Bilgi Sistemleri LTD. ŞTİ.