Ultrason

Anjiografi, Ultrason ve OCT
FUNDUS FLORESEİN ANJİOGRAFİSİ (FFA): Gözün arka kısmındaki retina ve koroid tabakasını incelemek için kullanılan bir tanı ve takip yöntemidir. Floresein boyasının hastanın kol toplardamarlarından birisine enjeksiyonu ile mavi ışık altında koroid ve retina damarlarının siyah-beyaz fotoğraflarının çekilmesi işlemidir.5 ml’lik ilaç kısa sürede enjekte edildikten sonra dolaşıma girer ve bütün dokuları boyar. İlk saniyelerde daha sık olmak üzere 15. dakikaya kadar dijital fotoğraf çekimi yapılır. Damar açma özelliği yoktur.
Fundus floresein anjiografi sonrasında verilen ilacın etkisiyle hastanın cilt renginde ve idrarında sararma olur. İdrarla atıldığı için bol su içilmesi önerilir.
İşlem sırasında nadiren alerjik reaksiyon gelişebilir.
Ağır böbrek ve karaciğer hastalığı olanlarda ve hamilelerde kullanılmaz.
Fundus floresein anjiografi, pek çok retina hastalığının tanı ve takibinde kullanılır. 

OPTİK KOHERANS TOMOGRAFİ (OCT) : Diod laser ışığı ile dokuların yansıtma özellikleri kullanılarak mikron düzeyinde yüksek çözünürlüklü, kesitsel görüntüleme sağlayan bir yöntemdir. Herhangi bir ilaç alımına gerek olmayan kısa ve zahmetsiz bir işlemdir. Belirlenen patolojinin tam olarak retina üzerindeki yeri ve boyutları kolaylıkla tespit edilir.
Retina ve diğer bazı göz hastalıklarının tanısında ve ayırıcı tanısında kullanılır.
Tanıya destek olması yanında maküla kalınlığının ölçümü suretiyle maküla ödeminin takibi açısından da önemlidir.
Ayrıca iris ve korneanın kalınlık analizleri değerlendirilmesinde de kullanılır.
GÖZ ULTRASONAGRAFİSİ: Ultrason dalgaları yardımıyla göz yapısını incelemeye yarayan görüntüleme yöntemidir. Bazen ortam kesafeti nedeni ile arka kısımdaki yapılar iyi görülmez. Böyle durumlarda ultrasonografi iyi bir tanı aracıdır.

İki ayrı durum için ultrason görüntüsüne ihtiyaç duyulur. Biyometri denilen ultrasonografi ile ölçüm yapılarak göz içi lensinin uygunluğu tespit edilmekte, B-Scan yöntemi ile de göz içi kanama, yabancı cisim, dekolman veya tümörler tespit edilmektedir.

  • Hızlı Menü


© 2017 Tasarım Sisoft Sağlık Bilgi Sistemleri LTD. ŞTİ.