Kornea Hastalıkları Refraktif Cerrahi

KORNEA NEDİR?

Gözün en önünde yer alan ve görme işlevinde büyük rolü olan gözün saydam tabakasıdır.

Korneanın saydamlığı birçok hastalık tarafından bozulabilir. Bu hastalıklar doğuştan, genetik kökenli veya mikrobik olabilir. Keratokonus gibi bazı hastalıklar ise korneanın şeklini değiştirirler.

KONTAK LENS NEDİR?

Kontrakt lensler, biyopolimer olarak bilinen özel maddeden yapılan ve gözdeki hemen hemen her türlü optik bozuklukları düzeltebilen tıbbi malzemedir.Kontakt lensler, korneanın üzerinde duracak şekilde tasarlanmışlardır. Esas olarak gözün ön kısmını kaplayan gözyaşı zarına yapışarak ve biraz da göz kapaklarının basıncı ile yerinde durur. Göz kırpıldıkça göz kapağı kontakt lensin yüzeyinde kayarak, onunu hafifçe hareket etmesine neden olur. Bu hareket gözyaşlarının gerekli kayganlığı sağlamasına izin verir ve birikintilerin yıkanarak atılmasına yardımcı olur.

BİRİMİMİZDE HANGİ HASTALARA BAKILIR?

 • Kornea patolojilerinin takip ve tedavisi,(konjenital,enfeksiyöz, dejeneratif, distrofik v.b)
 • Refraksiyon kusurlarında kontakt lens uygulaması (miyopi, hipermetropi, astigmatizma, afaki, Keratokonus v.b)
 • Refraktif cerrahi uygulamalarının uygulama ve takibi(PRK.LASEK,LAZİK ve CLEAR Lens Eks.v.b)
 • Terapötik kontakt lens uygulama ve takibi
 • Fototerapötik keratektomi uygulamaları ve takibi
 • Gözyaşı fonksiyon bozukluğu olan hastaların takip ve tedavisi

Birimimizde yukarıdaki ana başlıklar çerçevesinde, poliklinikte muayeneleri yapılan hastalar ön tanıları ile birime yönlendirilmekte, ve konusunda tecrübe kazanmış uzman hekimler tarafından ikinci muayeneleri yapılarak gerekli takip ve tedavi protokolu oluşturulmaktadır.

KORNEA VE KONTAK LENS BİRİMİNDE

NELER YAPILIR?

Birimimizde korneada gelişen çok çeşitli hastalıkların ve yaralanmaların tanı ve tedavisi mümkündür. Tüm hastalarla ilgili (miyop, astigmat ve hipermetrop) yumuşak ve sert lens muayeneleri yapılmaktadır. Tıbbi amaçlı ve kozmetik amaçlı lens uygulamaları yapılmaktadır.

BİRİMİMİZDE YAPILAN TETKİKLER:

 • Topografi (Korneanın Ön Yüzünün Topografik Analizinde Kullanılır)
 • Keratometre (Korneanın Kırma Gücünün Ölçümüdür)
 • Pakimetri (Kornea Kalınlığının Ölçümüdür)
 • Kurugöz Testleri: Shirmer Testi, Floresseine ve Rose Bengal Boyama Yöntemleri yapılmaktadır

Kornea nakli gereken hastaların ve iletişim bilgileri ile listelenmesi ise bu birim tarafından yürütülmektedir. Gerek gaz geçiren gerekse yumuşak lenslerin hastaya uygun parametrelerinin tespit edilmesi ve setleri, kontakt lenslerinin verilmesini isteyen firmalar tarafından sağlanır. Kontakt lens uygulaması öncesi, hastanın rutin göz muayenesine ek olarak otorefraktometrik keratometrik muayene, kornea topografisi, Pakimetri ve gözyaşı fonksiyon testleri de yapılır. Kontakt lens uygulaması, anizometropi(iki göz arasında 3D den fazla refraksiyon kusuru farklı),irregular astigmatizma, tek taraflı afaki operatuar gibi durumlarda tıbbi zorunluluk olarak veya hastaların isteğine bağlı olarak ücreti hasta tarafından karşılanmak üzere de yapılmaktadır.

EXCİMER LAZER UYGULAMALARI:

(LASIK, LAZEK)

Kişiye özgü lens reçetesinin oluşturulması aşamasında kullanılacak kontakt lens deneme

 • Miyopi (-5.0D üssü)
 • Hipermetropi (+3D üssü)
 • Astigmatizma (± 2D üssü)

Değerler için herhangi bir meblağ ödenmeksizin yapılabilirken, bu değerlerin altı için SUT uygulama talimatındaki asgari ödeme tutarları hasta tarafından karşılanmak üzere yapılması da planlanmaktadır. Kuru göz sendromu tanısı ile gözyaşı preparatlarının sürekli kullanımı önerilerek takip ve tedavileri yapılan hastalardan, gerek görülenlere Punktum Tıkacı yerleştirilmesi müdahalesi de birimde yapılabilmektedir.

NASIL MUAYENE OLURUM?

Günde ortalama 70 hasta bakıldığı birimde randevu ile muayene olunmaktadır. Takipli hasta değilseniz genel poliklinikte muayene olup daha sonra kornea kontaklens biriminden randevu alarak muayene olabilirsiniz

 • Hızlı Menü


© 2017 Tasarım Sisoft Sağlık Bilgi Sistemleri LTD. ŞTİ.